Co zrobić aby nasza biżuteria jak najdłużej pozostała jak nowa? - BJ kolczyki zawieszka pierścionek bransoletka srebrna biżuteria z kamieniami
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ

BJ kolczyki zawieszka pierścionek bransoletka srebrna biżuteria z kamieniami

Numer Telefonu
519 110 621
Godziny pracy
Pon - Pt: 8 - 18
Biżuteria

Co zrobić aby nasza biżuteria jak najdłużej pozostała jak nowa?

Zacznijmy od przechowywania. 

Najlepiej przechowywać ją w suchym miejscu z ograniczoną ilością tlenu. Idealnie sprawdzą się do tego specjalne kuferki, czy pudelka. To właśnie tlen powoduje powstawanie czarnego nalotu na srebrze (naturalną oksydację). Dodatkowo warto każdą z osobna owinąć w miękką ściereczkę bądź woreczek strunowy. Dzięki temu biżuteria nie będzie się nawzajem rysować, a też stworzymy dodatkową barierę dla tlenu.

Oczywiście nie po to kupujemy biżuterię aby chować ją w kuferkach i ta nasza ulubiona noszona na co dzień rzadko tam trafia. Poniżej przedstawię kilka najważniejszych zasad jakich powinniśmy przestrzegać podczas jej codziennego użytkowania. Jeżeli chcemy maksymalnie spowolnić proces zużycia i aby nasza biżuteria jak najdłużej zachowała swoje walory wizualne powinniśmy pamiętać że:

  1. Metale szlachetne z jakich wykonywana jest biżuteria są stosunkowo miękkie. Ich twardość, a co za tym idzie trwałość i odporność,  zależy od próby metalu i tego co zostało zawarte w stopie jako domieszka. W związku z tym należy zdejmować  ją przed różnymi czynnościami: sprzątanie, prace w ogrodzie, uprawianie sportu itd., ponieważ może zostać porysowana, ulec pęknięciu bądź odkształceniu. Natomiast kamienie szlachetne użyte w naszej biżuterii z reguły charakteryzują się dużą twardością (powyżej 7 w skali Mohsa). Nawet te najtwardsze, jak diament są jednak kruche i podczas różnych prac mogą odpaść, spękać bądź zostać ukruszone.
  2. Unikajmy także kontaktu  biżuterii z jakimikolwiek chemikaliami, nawet z pozoru wyjadających się nieszkodliwych jak  lakiery do włosów, perfumy czy kremy. Powodują one najczęściej matowienie i odbarwienia zarówno metalu jak i kamieni. Również niekorzystnie na naszą biżuterię wpływa woda chlorowana czy morska, dlatego warto zdejmować ją przed kąpielami w morzu czy basenie.
  3. Pamiętajmy też aby nie pozostawiać biżuterii w wilgotnych miejscach tj. łazienka, ponieważ takie warunki niekorzystnie wpływają na metal jak i kamienie.  Wyjątkiem jest opal, który w bardzo suchym środowisku z czasem może blednąć i pękać. Wiele kamieni   kamienie księżycowe, kwarce (ametysty), lapis-lazuli, malachity a także opale czy rubiny nie lubią być wystawiane na pełne słońce mogą  odbarwić się i utracić blask.

Ważne jest, aby systematycznie czyścić biżuterię. Większość możemy myć w ciepłej wodzie z odrobiną delikatnego środka myjącego. Można do tego wykorzystać również specjalne preparaty do tego przeznaczone, czy specjalne myjki ultradźwiękowe.

Należy również bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów.

Do czyszczenia doskonale sprawdzają się miękkie ściereczki – delikatnie usuwają zabrudzenia, osady i polerują. Taka ściereczka jest idealna również przy czyszczeniu kamieni szlachetnych. Ściereczkę do pielęgnacji biżuterii otrzymacie od nas za darmo przy każdym zamówieniu. Ściereczka jest sucha, nietoksyczna, wykonana z miękkiego materiału wym. 8 cm x 8 cm.

 

Biżuterię powinniśmy czyścić bardzo delikatnie, ponieważ istnieje możliwość zniszczenia jej zewnętrznej warstwy, którą może być pokryta np. rodowanie lub pozłacanie.

Zaleca się również co jakiś czas oddać biżuterię w profesjonalne ręce jubilera, który „cofnie czas” i w miarę możliwości  przywróci jej blask nowości.