Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując biżuterię z metali szlachetnych? - BJ kolczyki zawieszka pierścionek bransoletka srebrna biżuteria z kamieniami
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ

BJ kolczyki zawieszka pierścionek bransoletka srebrna biżuteria z kamieniami

Numer Telefonu
519 110 621
Godziny pracy
Pon - Pt: 8 - 18
Biżuteria

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując biżuterię z metali szlachetnych?

Na początek odpowiedzmy sobie co to jest ten metal szlachetny? 

Na początek odpowiedzmy sobie co to jest ten metal szlachetny?

Do metali szlachetnych zaliczamy: platynę, pallad, złoto i srebro oraz metale z grupy platynowców: iryd, osm, rod i ruten.

O wyrobie z metalu szlachetnego mówimy wtedy, gdy zawartość metalu szlachetnego nie jest niższa niż  zawartość  odpowiadająca najniższej, próbie obowiązującej dla danego metalu szlachetnego.

A co to oznacza? Na przykładzie złota będziemy mówić o wyrobie z metalu szlachetnego wówczas gdy zawartość czystego złota w stopie wyniesie minimum 33,3% (czyli najniższa próba złota 333), a w przypadku srebra 80% (próba 800).

Poniżej przedstawiamy próby dla złota i srebra. Próba oznacza nic innego jak zawartość czystego metalu szlachetnego w stopie..

Rodzaje próby złota

Wyrażone procentowo:

O próba  999 zawiera 99,9% czystego złota 

1 próba  960 zawiera 96,0% czystego złota 

2 próba  750 zawiera 75,0% czystego złota 

3 próba  585 zawiera 58,5% czystego złota

4 próba  500 zawiera 50,0% czystego złota 

5 próba  375 zawiera 37,5% czystego złota 

6 próba  333 zawiera 33,3% czystego złota

Złoto często określane jest w karatach:

złoto 24-karatowe odpowiada próbie 999

złoto 22-karatowe odpowiada próbie 916

złoto 18-karatowe odpowiada próbie 750

złoto 14-karatowe odpowiada próbie 585

złoto 12-karatowe odpowiada próbie 500

złoto 9-karatowe odpowiada próbie 375

złoto 8-karatowe odpowiada próbie 333

Rodzaje próby srebra

próba 925 zawiera 92,5% czystego srebra

próba 875 zawiera 87,5% czystego srebra

próba 830 zawiera 83,0% czystego srebra

próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra

Skoro już wiemy co to jest wyrób z metalu szlachetnego i próba, to pora przejść do tajemniczych śladów na naszej biżuterii. 

Wyrób z metalu szlachetnego powinien być oznaczony znakiem imiennym wytwórcy bądź importera. Jest to podpis. Każdy znak imienny jest inny i musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Probierczym. Są to najczęściej litery np. inicjały zamknięte w prostokąt, czy owal . My również mamy swój znak:

Każdy wyrób powyżej określonej wagi przed wprowadzeniem do obrotu, musi zostać oznaczony cechą  probierczą . Jest to waga dotycząca jednej sztuki, np. jednego kolczyka, stąd na metkach jubilerskich zawsze pojawia się waga produktu):

co najmniej 1 gram dla złota,

 co najmniej 1 gram dla platyny,

co najmniej 5 gram dla srebra,

bez względu na masę dla palladu.

Cecha probiercza może zostać umieszczona na wyrobie jedynie przez Urząd Probierczy po uprzednim jego zbadaniu.

Poniżej przedstawiamy obowiązujące polskie cechy i znaki probiercze:

Litery oznaczają miasta w jakich została wybita cecha:

A – Białystok,

B – Bydgoszcz,

G – Gdańsk,

H – Chorzów,

K – Kraków,

L – Łódź,

P – Poznań,

V – Wrocław,

W – Warszawa,

Z – Częstochowa,

W przypadku wyrobów importowanych,  jeśli jest wybita polska  cecha  probiercza  lub cecha  probiercza  innego Państwa uznawana na terytorium RP, importer nie musi umieszczać na nich dodatkowo swojego znaku imiennego.

Często nabite na wyrób zostają cyferki np. 925 w przypadku srebra. Nie jest to jednoznaczne z tym, że srebro ma właśnie taką próbę.

Takie oznaczenie widnieje na produktach rzekomo srebrnych sprowadzanych np. z Chin. Po przebadaniu w urzędzie probierczym często okazuje się, że wcale nie mamy do czynienia ze srebrem.  Wiemy o tym z własnego doświadczenia, ponieważ każdą oferowaną przez nas sztukę biżuterii (nawet poniżej  5g srebra) przekazujemy do urzędu probierczego w celu badania i oznaczenia cechą probierczą. Dzięki temu masz pewność pewność, że Twój zakup jest prawdziwym srebrem.

Zwracaj uwagę  na to, czy na biżuterii są wybite znaki urzędu probierczego lub przy mniejszej wadze znak imienny producenta.  Dodatkowo warto wiedzieć, że  przy zakupie biżuterii z metali szlachetnych  osoba sprzedająca jest zobowiązana do wystawienia paragonu i odprowadzenia podatku VAT ( dotyczy to również sprzedawców straganowych). Dzięki temu uzyskasz informacje o sprzedającym,  a to ułatwi Ci ewentualny kontakt w przyszłości.